logo

Kontakt

Peugeot Expert — historia, dane techniczne, silniki, ceny

Dzisiejszy rynek samochodów dostawczych od lat zdominowany jest przez praktycznie te same modele. Jednym z takich samochodów jest Peugeot Expert, który był wypuszczony na rynek w momencie, gdy w dużej mierze kształtowały się gamy modelowe w tym segmencie i do dziś jest ważną częścią oferty francuskiej marki.

Peugeot Expert – historia

Peugeot Expert to efekt aliansu nawiązanego przez koncerny PSA i Fiata. Dziś te dwie grupy są już w jednej organizacji, gdyż połączyły się, by stworzyć koncern Stellantis. Wtedy jednak były to dwie odrębne od siebie grupy, które czasem decydowały się na współpracę. Obejmowała ona przede wszystkim tak zwanego eurovana, czyli minivany oferowane pod nazwami Citroen Easion, Fiat Ulysse oraz Peugeot 806. Na ich podstawie francusko-włoski alians stworzył dostawcze samochody z segmentu D.

Rodzina tych aut dostawczych składa się jeszcze z Fiata Scudo i Citroena Jumpy. Samochody zaprezentowano w środku lat 90. XX wieku. Peugeot był drugim, gdyż debiutował w roku 1995. W 1994 premierę miał z kolei Citroen Jumpy, a w 1996 Fiat Scudo. Na zakończenie produkcji tej generacji zdecydowano się z kolei dopiero w 2006 roku.

W tym samym czasie zorganizowano premierę następcy. Peugeot Expert ponownie był wspólnym projektem PSA (Citroen Berlingo) i Fiata (Fiat Scudo). Po pewnym czasie do współpracy dołączyła też japońska Toyota, która od 2013 roku oferuje też model Toyota ProAce. Ta generacja może pochwalić się zdobyciem tytułu Samochodu Dostawczego Roku 2008, pokonując Renault Kangoo oraz Renault Maxity.

Od 2016 roku doszło do sporych zmian. Sojusz opuścił bowiem Fiat, który zdecydował się na współpracę z największym rywalem, czyli Renault. W rodzinie aut dostawczych segmentu D pozostały więc takie auta jak Peugeot Expert, Citroen Jumpy oraz Toyota ProAce. Po latach rodzina ta została jednak znacząco powiększona. Od 2019 roku należy do niej Opel i Vauxhall Vivaro. W 2022 roku powrócił do niej z kolei Fiat Scudo, co zostało spowodowane przez połączenie się PSA i Fiata w celu stworzenia grupy Stellantis.

Peugeot Expert – dane techniczne

Peugeot Expert w najpopularniejszej odmianie furgon dostępny jest w trzech wersjach pod względem długości. Są to kolejno Compact, Standard i Long. Niezależnie od wersji szerokość nadwozia to 1920 milimetrów, a wysokość sięga około 1900 mm. Odmiany różnią się oczywiście długością, czy też rozstawem osi.

W najkrótszej Compact Peugeot Expert jest długi na 4609 mm, a jego rozstaw osi to 2925 mm. Dłuższy rozstaw wynosi 3275 mm i dotyczy on zarówno wersji Standard, jak i Long. W tej pierwszej długość nadwozia to dokładnie 4959 mm. W Long wynosi ona 5309 mm. Oczywiście wielkość auta wpływa też istotnie na pojemność użytkową. Wynosi ona kolejno 5.1, 5.8 oraz 6.6 metra sześciennego kolejno dla wersji Compact, Standard i Long.

Peugeot Expert – silniki

Peugeot swojego dostawczaka klasy średniej oferuje tylko z silnikami wysokoprężnymi, gdy mowa o tradycyjnych jednostkach. Oprócz tego dostępny jest też jeden silnik elektryczny. Mowa tu o typowej dla Stellantis jednostce o mocy 136 koni mechanicznych, która do tego zapewnia 260 niutonometrów. Francuzi oferują ją w połączeniu z akumulatorem o pojemności 50 lub 75 kWh, co pozwala kolejno na 230 lub 330 kilometrów na jednym ładowaniu.

Dostępne silniki wysokoprężne to jednostki 1.5 Blue HDi oraz 2.0 Blue HDi. Najsłabsze są oczywiście silniki o pojemności 1.5 litra. Mogą one oferować 102 lub 120 koni mechanicznych, a także 270 bądź 300 niutonometrów. Większa jednostka oferuje z kolei moc wynoszącą 122, 150 lub 177 KM, a także 340, 370 lub 400 Nm.

Peugeot Expert – ceny

Oferta na Peugeota Experta pod względem cenowym jest niesamowicie zróżnicowana. Najtańsza wersja to koszt wynoszący 116 713 złotych netto i mowa tu o aucie w długości standard z silnikiem 102-konnym. Ceny odmiany compact wynoszą od 123 do 180 tysięcy złotych. Z kolei koszt wersji Long to przynajmniej 120 413 złotych. Firmy, które chciałyby postawić na wersję elektryczną, muszą przygotować co najmniej 178 163 złote netto.

Sprawdź także nasze samochody